büşürüm kasabası

Büşürüm Kasabası
3
İlçenin Kuzeybatı Yönünde, ilçeye 26 km mesafede bir beldedir. Büşürüm 10 mezra 3 mahelleden oluşmuş bir beldedir. Bunlar:
1- Merkez Mahallesi : Eskiköy, Ömerli, Tepedibi
2- Cumhuriyet Mahallesİ: Yenice, Altıntaş, Aşağıhayat ,Karagelin
3- Yeşilvadi Mahallesi : Akpınar, Argun,Çatak
Toplam yüzölçümü 31261 dekar (31261000 M2) dir. Resmi nüfusu 2395 olmasına rağmen gerçek nüfus 5000-6000 arasındadır.
Ne zaman kurulduğu kesin bilinmeyen ancak geçmişi 500-600 yılı öncesine kadar inen beldenin adıyla ilgili en önemli söylentiler şu şekildedir.
1 - Beldede yıllar önce yaşayan Beş Rum ailesinin yaşadığı ve buraya beş rum diye hitab edildiği zamanla " Büşürüm"e dönüştüğü,
2 - Diğer bir varsayım kelimenin yapısından doğmaktadır. Şöyle ki : “Büşürüm” kelimesi Reşadiye yöre ağız özelliğine tümüyle uymaktadır. Özellikle bu yörede “bişirmek” kelimesi “büşürmek” biçiminde söylenir. Yine bir “pişirimlik” unum kalmadı yerine bir “büşürümlük” unun kalmadı örneklerinde olduğu gibi “pişirim” kelimesi “Büşürüm” biçiminde söylenmektedir. Buda gösteriyor ki “Büşürüm” adı “pişirim” kelimesinin “Büşürüm” biçimindeki telaffuzundan başka bir şey değildir.
3 - Diğer bir rivayete göre Büşürüm'ün kelime anlamı tavan arası olduğu söylenmektedir. Beldenin yerleşim yerinin çok yüksek olması (1450 mt) nedeniyle gökyüzü ile yeryüzü arasındaki yer anlamına gelmektedir.
Büşürüm beldesinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Susuz tarım yapılan beldede genelde buğday, arpa, fiğ, ve patetes ekimi yapılır. Ekonominin diğer bir koluda hayvancılıktır. Koyun ve sığır yetiştirilir.
Reşadiye yöresinin en önemli folklor potansiyelini oluşturan bir beldedir Reşadiye folklörünün en büyük ismi Çakır Usta bu beldede dir.
Büşürüm Karaçam ormanlarının eteğinde kurulmuştur. Akpınar Yaylası, Güvercin Pınarı, Ketenlik Kayaları, Hasançayırı, Kayabaşı, Batak Göl, Abu Deliği, Isırganlı Kayası, Tepedibi Evliyası, Züriyetdibi Evliyası, Akratlı Yazı,ve Çiçekli Odası Büşürüm’üm gezmeye ve görülmeye değer yerleridir. Elektiriği, içme suyu sıtabilize yolu sağlık ocağı otomatik telefonu, türkceel şebekesi, ilköğretim okulu, olan beldede okuma yazma oranı %85 dir.

Hiç yorum yok: